Med je stále ještě námi nedoceněná potravina!
- Nebojte se medu z jakéhokoli místa v České republice. Včela dokáže dokonale fungovat jako filtr škodlivých látek z nektaru. V průběhu jeho zpracování ve svém organismu dokáže odfiltrovat zbytky pesticidů, těžké kovy a rezidua různých dalších škodlivin. Pochopitelně tak nečiní z důvodů ochrany nás spotřebitelů, ale do úlu se snaží přinést ten nejkvalitnější nektar, který se stává výživovým základem pro budoucí vychování další zdravé generace včel. Odfiltrované škodliviny jsou včelou ukládány do jedového aparátu. Proto spíše pozor na žihadla z ekologicky zatíženějších oblastí. Z těchto oblastí pak může být kromě jedu znečištěn také pyl a vosk.
- Nemůžete večer usnout? Jedna lžička medu před spaním a spíte jako pařez.
- Med obsahuje acetylcholin, který rozšiřuje drobné cévy, a tím snižuje krevní tlak. Zlepšuje také prokrvení srdečního svalu.
- Med je složen z cukrů, které jsou pro nás zdrojem energie. Cukry jsou především jednoduché (glukóza, fruktóza) a vstřebávají se ze žaludku přímo do krve. Mohou tak být téměř okamžitě zdrojem energie pro vyčerpaný organismus (extrémní sporty).
- V medu se kromě jednoduchých cukrů nacházejí také cukry složité (dextriny). Ty se štěpí v našem organismu pomalu a energii uvolňují postupně. Na kůži a poškozené sliznice po nanesení medu působí dextriny hojivě. Jejich účinek se využívá při léčbě popálenin, ran i zánětů trávicího ústrojí.
- Potýkáte se se slabší s pylovou alergií? Zkuste se s ní poprat prostřednictvím medu. Nárůst pacientů s alergickými reakcemi na pyl kvetoucích rostlin v průběhu jara a letním období je v poslední době stále vyšší. Zkuste užívat med, který pochází výhradně z okolí vašeho bydliště. Projevy alergie se tak mohou zmírnit. Ve stočeném medu je totiž pyl obsažen jen v malém množství, které alergii nevyvolá, ale naopak může příznivě stimulovat u nás tvorbu protilátek. Aby tato posilující kůra neminula účinkem, musíme užívat právě med z našeho nejbližšího okolí, který obsahuje v minimálním množství konkrétní alergizující prvky. Doporučuje se užívat lžíce takového medu denně, případně pít medovou vodu (lžíce medu rozpuštěná ve vlažné vodě) v zimním období od října do března, kdy rostliny způsobující alergii nekvetou.
Jiří Čada